אודות מקהלת אורטוריו ירושלים

מקהלת אורטוריו ירושלים היא מיזם המקהלות הגדול בארץ והיא מונה כ-140 זמרים חובבים ומקצועיים. את המקהלה ייסדו בשנת 1987 הקרן לירושלים והאגף לתרבות ואומנויות בעיריית ירושלים על פי יוזמתו של מר יהודה פיקלר, במטרה לקדם את תרבות השירה האמנותית בעיר. במהלך 36 השנים מאז הקמתה פועלת המקהלה בעיר ירושלים.

באורטוריו חברות חמש מקהלות אשר פועלות תחת ניהול משותף. במסגרת פעילותן המשותפת והנפרדת, מופיעות מקהלות אורטוריו במספר רב של קונצרטים כל שנה, בארץ ואף בחו"ל. המקהלות חוברות יחד כל שנה לפרויקט אשר שיאו הוא בקונצרט גאלה שנתי.

הרפרטואר של מקהלת אורטוריו מונה יצירות מופת של גדולי המלחינים מתקופת הרנסנס ועד ימינו, וכן יצירות גדולות של מלחינים ישראלים. מקהלת אורטוריו ירושלים מופיעה עם התזמורות המובילות בישראל בהן: התזמורת הסימפונית ירושלים-רשות השידור, הקאמרטה הישראלית ירושלים, סימפונט רעננה, התזמורת הקאמרית הישראלית, תזמורת הרחוב הירושלמית, התזמורת הסימפונית אשדוד ועוד.

המקהלה מופיעה בפסטיבלים חשובים כגון: פסטיבל ישראל, פסטיבל ליטורגיקה, פסטיבל הללויה, פסטיבל אבו-גוש, פסטיבל פסנתרים, פסטיבל ירושלים לאמנויות ועוד. כמו כן, המקהלה משתפת פעולה עם מגוון מקהלות בארץ ובעולם, ומשתתפת בסדנאות וקונצרטים של ארגון המקהלות "הלל".

בתחום החברתי מפעילה המקהלה את פרויקט "מקהלה בקהילה" ובו מופיעות המקהלות בהרכבים שונים בבתי אבות, במוסדות של קשישים, בבתי ספר לחינוך מיוחד, מתנ"סים ועוד, זאת כדי להביא את שירת המקהלה, ולהעצים בתרבות ובחינוך למוסיקה גם את אלה שאינם מגיעים לאולמות.

ד"ר טניה סרמר, מפיקה אמנותית

ד"ר טניה סרמר נולדה וגדלה בטורונטו, קנדה. מאז 2009, טניה מתגוררת בירושלים ומשנת 2017 היא מועסקת כמפיקה האמנותית של מקהלת אורטוריו ירושלים.

היא סיימה את לימודי הבוגר שלה בנגינה בפסנתר באוניברסיטת מקגיל (McGill) ואת לימודי הדוקטורט שלה במוזיקולוגיה ואתנו-מוזיקולוגיה בבית הספר למוזיקה איסטמן (Eastman) ברוצ'סטר, ניו יורק, בהדרכת אלן קוסקוף, ראלף לוק ואדווין סרוסי. היא זכתה במלגת מחקר לדוקטורט מהמועצה לחקר מדעי החברה (Social Science Research Council) ובמלגות פוסט-דוקטורט ממכון ישראל (Israel Institute) ומקרן המלגות ע"ש ליידי דייויס (Lady Davis).

פרט לתפקידה באורטוריו, טניה מרצה באוניברסיטה העברית וחוקרת במרכז לחקר המוזיקה היהודית. כמו כן היא לימדה באוניברסיטת תל-אביב ובבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית (ליד"ה). עבודות המחקר האקדמיות שלה פורסמו בכתב העת Women and Music: A Journal of Gender and Culture ובספרים שיצאו לאור ע"י Ashgate ואוניברסיטת חיפה. היא הרצתה בגרמניה, שוויץ ואיטליה וכן ברחבי ישראל וארצות הברית וזכתה בפרס על עבודתה המחקרית מטעם האיגוד הישראלי למוזיקולוגיה.

טניה מנגנת בפסנתר, גיטרה וכלי הקשה מזרח-תיכוניים והיא מופיעה כנגנית וכחזנית ברחבי קנדה, ארצות הברית וישראל. מחקרה מתמקד במוזיקה של ישראל וארצות ערב וכמו כן בשירה ובחזנות היהודית והמוסלמית. בפרט, היא חוקרת את הפוליטיקה של המוזיקה והקול במרחב הציבורי, כולל תפקידה של המוזיקה בבניית הלאום, במחאה, בסכסוך, בפוליטיקה של המגדר ובייצור המרחב.

מרינה ונגרוב, רכזת אדמיניסטרטיבית‭:

מרינה ונגרוב נלדה וגדלה ברוסיה, שם היא למדה נגינה על כינור ופסנתר. מרינה סיימה תואר ראשון ביחסי ציבור באוניברסיטה במוסקבה. מרינה עלתה לארץ בשנת 2007 ומאז מתגוררת בירושלים. משנת 2016 מרינה מועסקת כרכזת אדמיניסטרטיבית במקהלת אורטוריו.

צוות תפעולי

  • מפיקה אמנותית: ד"ר טניה סרמר
  • רכזת אדמיניסטרטיבית‭:‬ מרינה ונגרוב
  • הנה‭"‬ח‭:‬ חיים וורמברנד

 

חברי הועד המנהל

 • תמר כהן – המקהלה הקאמרית
 • נעה עפרת – מקהלת זמרי אורטוריו
 •  עדנה יוגב – מקהלת קנטבילה
 • אליוט סאקס- מקהלת קפלאטה
 • מיכל בן גל – מקהלת בל קנטו

חברי ועדת ביקורת

 • גילה טטר – מקהלת זמרי אורטוריו, מקהלת בל קנטו
 • דב פאוסט – מקהלת בל קנטו
 • מרים ריבלין – מקהלת זמרי אורטוריו
 • איילת כהן – המקהלת קפלאטה